← Bütün materiallar27.09.2024
Azərbaycan hökuməti DefTech şirkəti ilə əməkdaşlıq edərək "Owl" mobil müşahidə sistemini inkişaf etdirir.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyi (MODIAR), "Owl" mobil müşahidə sistemini ilk dəfə ADEX 2022 sərgisində, Bakıda nümayiş etdirib. DefTech şirkəti ilə birgə hazırlanmış bu…
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyi (MODIAR), "Owl" mobil müşahidə sistemini ilk dəfə ADEX 2022 sərgisində, Bakıda nümayiş etdirib. DefTech şirkəti ilə birgə hazırlanmış bu sistem, MODIAR Gyurza 4×4 patrul maşınına qoşulmuş **kabel vasitəsilə yerə bağlı pilotsuz uçuş aparatı (PUA)**ndan ibarətdir. Adı açıqlanmayan bu PUA dörd pərlikli (quadcopter) konstruksiyaya malikdir və gövdəsinin yan tərəfində yerləşdirilmiş kamera ilə təchiz olunub. PUA 100 metr yüksəklikdə havaya qaldırılaraq 30–40 km² ərazini fasiləsiz müşahidə edə bilir. Hava aparatı havaya qalxdıqdan sonra canlı video görüntüsü yaymaq və müəyyən edilmiş hədəfləri izləmək imkanına malikdir. Ətraflı oxu: Janes məqaləsi

← All stories27 Sep 2024
The National Aerocosmic Agency of the Ministry of Defence Industry for the Azerbaijan Republic (MODIAR) displayed the Owl mobile surveillance system for the first time at ADEX 2022 in Baku. Developed in co-operation with…
The National Aerocosmic Agency of the Ministry of Defence Industry for the Azerbaijan Republic (MODIAR) displayed the Owl mobile surveillance system for the first time at ADEX 2022 in Baku.
Developed in co-operation with DefTech, the Owl consists of a tethered unmanned aerial vehicle (UAV) attached to a MODIAR Gyurza 4×4 patrol vehicle. The undisclosed UAV has a quadcopter design with a camera mounted to the side of the airframe.
The air vehicle can be extended up to 100 m to provide persistent monitoring of an area between 30 and 40 km 2 . Once airborne, the system can provide a live video stream and track any targets that have been identified.